Informacje dla uczestników

Kilka pytań i odpowiedzi, które wyjaśniają czym jest i jak działa WSKaj.

Co to jest Weekend Szkoleń Kajakowych?

 • Weekend Szkoleń Kajakowych to jeden weekend w roku w którym kluby, stowarzyszenia, firmy i fundacje związane z kajakarstwem łączą swoje siły, by zaoferować szkolenia z podstawowych technik pływania kajakiem.

Dla kogo jest Weekend Szkoleń Kajakowych?

 • Dla tych z nas którzy:

  • Nigdy nie pływali kajakiem, a chcieliby nauczyć się podstaw by świadomie i bezpiecznie zacząć.

  • Mają już pierwsze doświadczenia z kajakarstwem, ale chcieliby odświeżyć, uzupełnić i usystematyzować swoją wiedzę.

  • Planują spływ w sezonie po rzekach nizinnych i chcą przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa (niezależnie od tego czy jest to spływ zorganizowany czy samodzielny)

Czego mogę się nauczyć podczas Weekendu Szkoleń Kajakowych?

 • Szkolenia w ramach WSK’22 pokrywają podstawowe umiejętności, które pozwalają nam bezpiecznie i świadomie pływać, czyli jak efektywnie płynąć prosto, manewrować, asekurować się oraz zachować się podczas wywrotki.

 • Sylabus szkolenia możesz znaleźć tutaj - pokrywa ono stopień 1 i 2 drugi Polskiego Systemu Kwalifikacji Kajakowych (strony 4-10)


Kiedy odbędzie się Weekend Szkoleń Kajakowych?

 • 4-5 czerwiec 2022. Dokładne godziny ustalają organizatorzy poszczególnych szkoleń i można je znaleźć na Mapie Szkoleń Kajakowych (wejdź na mapę i wybierz lokalizację, która Cię interesuje)


Nigdy nie pływałem kajakiem. Czy Weekend Szkoleń Kajakowych jest dla mnie?

 • Jak najbardziej! Szkolenia w ramach WSK’22 są skrojone właśnie dla Ciebie. Zwróć uwagę, że zakres szkolenia pokrywa już pierwsze kroki kajakarstwie, czyli ja wsiąść do kajaka, jak płynąć do przodu itp.


Planuje w lecie spływ z dziećmi. Czy Weekend Szkoleń Kajakowych jest dla nas?

 • Jak najbardziej! Bezpieczne i świadome pływanie ponad wszystko! Pamiętaj jednak, żeby sprawdzić wcześniej bezpośrednio z organizatorem czy jaki jest minimalny wiek pozwalający na uczestnictwo w szkoleniu i czy jest konieczność obecności opiekuna prawnego.


Czy potrzebuję sprzęt, żeby wziąć udział w szkoleniu?

 • Nie, nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu (kajak, wiosła czy kamizelki). Kajakarstwo jest jednak sportem wodnym, więc warto mieć coś do przebrania oraz możliwość zabezpieczenie przed wodą rzeczy, która są na nią wrażliwe.


Gdzie odbywają się szkolenia?

 • Szkolenia w ramach Weekendu Szkoleń Kajakowych rozsiane są po całej Polsce. Sprawdź ‘Mapę Szkoleń’ czy odbywa się jakieś szkolenie w Twojej okolicy!

Jak mogę się zapisać na szkolenie?

 • Wejdź na mapę szkoleń kajakowych, wybierz szkolenie którym jesteś zainteresowany/a, wtedy pojawią się szczegóły, w tym kontakt do organizatora (telefon, strona www itp). Skontaktuj się z organizatorem i zapisz się bezpośrednio u niego.

Kto będzie prowadził szkolenie?

 • Szkolenia w ramach Weekendu Szkoleń Kajakowych będą prowadzone przez kajakarzy i instruktorów, którzy potwierdzili swoje doświadczenie w Polskim Systemie Kwalifikacji Szkoleniowym lub Systemie Instruktorskich Modułów Szkoleniowych PZKaj.

Gdzie mogę znaleźć dane kontaktowe do organizatora szkolenia?

 • Wejdź na mapę szkoleń kajakowych, wybierz szkolenie którym jesteś zainteresowany/a, wtedy pojawią się szczegóły, w tym kontakt do organizatora (telefon, strona www itp).

Czy szkolenia w ramach Weekendu Szkoleń Kajakowych są odpłatne?

 • Tak, szkolenia w ramach Weekendy szkoleń kajakowych są odpłatne. Wysokość opłat określana jest bezpośrednio przez organizatora.

 • Udział w szkoleniach realizowanych przez SITK (Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa) w poniższych lokalizacja jest bezpłatny z uwagi na realizację projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki (zgodnie z zawartą Umową nr 2022/0008/0288/UDOT/DT/BP).

  1. Przystań Żabi Kruk, Gdańsk

  2. Zalew Komorowski, Komorów

  3. Tleń, Jezioro Żur

  4. Stowarzyszenie Łódzki Klub Kajakowy, Łódź

  5. Żory, Staw Śmieszek

Gdzie szukać informacji nt. Weekendu Szkoleń Kajakowych

 • Podstawowym źródłem informacji jest strona www.WSKaj.pl. Informacje nt. szkoleń można znaleźć również na facebookowe stronie projektu oraz na stronach związanych w PSKK (linki)

Czy jest ograniczenie wiekowe aby wziąć udział w szkoleniach w ramach Weekendu Szkoleń Kajakowych?

 • Warunki uczestnictwa w szkoleniach w ramach Weekendu Szkoleń Kajakowych ustalane są indywidualnie przez każdego z organizatorów poszczególnych imprez. Skontaktuj się z organizatorem szkolenia, które Cię zainteresowało.

Po co się szkolić w pływaniu kajakiem, przecież to proste?

 • Pływanie spokojną nizinną, rzeką jest rzeczywiście dosyć proste. Jednak co roku zdarzają się tragiczne wypadki, którym można by zapobiec przestrzegając prostych zasad.

Już spłynąłem kilka rzek, dlaczego miałbym/miałabym chcieć uczestniczyć w szkoleniu w ramach Weekendu Szkoleń Kajakowych.

 • Nawet jeśli już masz doświadczenie w kajakach, to z pewnością skorzystasz z wydarzeń WSKaj. Spotkasz ludzi, dla których to pasja, i którzy z pewnością pokażą Ci nowe techniki, przekażą zasady podnoszące bezpieczeństwo.

Czy jakaś organizacja stoi za Weekendem Szkoleń Kajakowych?

 • Tak. Weekend Szkoleń Kajakowych koordynowany jest przez Instruktorów skupionych wokół projektu ‘Polski System Kwalifikacji Kajakowych’ oraz ‘System Instruktorskich Modułów Szkoleniowych’. Dodatkowo w przedsięwzięcie bardzo zaangażowane jest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa, a całości patronuje Polski Związek Kajakowy.

Czy Weekend Szkoleń Kajakowych to jednorazowa inicjatywa czy powtarzalna?

 • Weekend Szkoleń Kajakowych odbędzie się po raz pierwszy. Intencja organizatorów jest by była to impreza coroczna.

Jestem po szkoleniu, gdzie mogę zostawić informację zwrotną, co i nim myślę?

 • Gorąco zachęcamy do przekazania nam informacji co myślisz o szkoleniu w których uczestniczyłaś/eś jak i na temat samej inicjatywy ‘Weekend Szkoleń Kajakowych. Zapraszamy do zakładki ‘Po szkoleniu - ankieta’.